img img img img

Bilişsel-Davranışçı Terapiler

Bilişsel Davranışçı Terapiler

Heading Title

Button Text

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) günümüzde yaygın kullanılan psikoterapi türlerinden olup, kısa süreli ve sorun odaklı bir psikoterapi yöntemidir. Aaron Beck bilişsel ve davranışçı müdahalelerin teori ve yöntemlerini geliştiren ilk kişidir. BDT Biliş ve Davranışlar üzerine yapılandırılmış bir psikoterapi türüdür. Bu terapi türünün altında sayabileceğimiz çok sayıda teknik vardır. Kimi zaman bu teknikler farklı bir terapi çeşidi olarak görülebildiği gibi bazı bilişsel ve davranışçı teknikler birçok terapi çeşidine entegre edilmiştir.

Bilişsel Davranışçı terapiler yapılandırılmış terapiler olduğu için tamamlanma süreleri yaklaşık olarak belirlidir. Bu süreler hastalığa göre değişiyor olsa da, ortalama 12-24 seans sürmektedir.

Hayır, bütün hastalıklar için BDT etkili bir yöntem olmayabilir. Psikiyatrik muayene sonrası sizin için en etkili tedavi planı oluşturulmaya çalışılır. Bu tedavi planı içerisinde bilişsel ve davranışçı müdahaleler olabilmektedir

Bilişsel ve davranışçı teknikler sadece BDT'de kullanılmaz. Psikiyatrik görüşmelerden, danışmanlıklara, farklı psikoterapi türlerinde (örneğin Psikanalitik-Destekleyici, Cinsel Terapi, Ruhsal Travma Terapisi) kullanılabilir.