img img img img

Online Görüşme

Çevrim İçi (Online) Görüşme

ÇEVRİM İÇİ (Online) GÖRÜŞME

Çevrim İçi (Online) görüşmeler, profesyonel ruh sağlığı hizmet ve desteğinin internet üzerinden sunulduğu, son yıllarda ruh sağlığı alanında kullanılabilen bir uygulamadır. 

Çevrim içi görüşmeler belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilebilir ve tüm başvurular için uygun bulunmayabilir. 

Bu görüşmeler; çevrimiçi yapılabilen değerlendirme görüşmeleri, psikiyatrik danışmanlıklar, psikoterapi, ve ikinci hekim görüşü/bilimsel görüş amacıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Randevu oluşturulurken, görüşmenizi çevrim içi olarak talep ettiğinizi belirtmeniz gerekir. 

İlk görüşme sonrası, görüşmelerin nasıl sürdürülebileceği belirlenir. Görüşme sonrası yüz yüze bir görüşmeye davet edilebilirsiniz, ek laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri için sağlık kuruluşuna veya başka bir hekime başvurmanız önerilebilir. 

Online görüşmeler acil durumlar için uygun değildir. Acil durumlarda, hastanelerin  acil ünitesine başvurmanız gerekir.

ÇEVRİM İÇİ PSİKOTERAPİ SÖZLEŞMESİ

Online psikoterapi, bütüncül psikiyatrik değerlendirme sonrası online olarak yürütülebileceğine karar verilen psikoterapi uygulamasıdır.

Yüz yüze yapılan psikoterapi uygulamasından genel çerçevesi, ilke ve kuralları açısından önemli bir farklılık göstermez. 

Görüşme ortamlarının özellikleri, teknoloji ve internet ile ilgili zorluklar, çevrim içi psikoterapi uygulaması için uygun olmayan bir ruhsal rahatsızlığın olması, ilaç kullanım gereksinimi gibi bazı etkenler dikkate alınarak psikoterapi sözleşmesinin yeniden değerlendirilmesi gerekebilir.

Çevrim içi psikoterapi talebinde bulunan kişiye çevrim içi görüşme kuralları çerçevesinde randevu oluşturulur. 

Görüşmeler  çevrim içi gerçekleşecek olsa da görüşmenin psikoterapi odasına yakın koşullarda olması amaçlanır. Bu koşulların sağlanması psikoterapide en iyi sonuca ulaşmak için önemlidir.

Psikoterapötik çerçeve açısından farklılıkları dikkate alınarak, yüz yüze görüşmelerde uygulanan çerçeveye ek olarak uyulması gereken bazı kurallar aşağıda belirtilmiştir. Bu kurallarla ilgili soru, çekince, itirazınız olabilir bu durumda lütfen ilk görüşmede doktorunuzdan söz konusu konular hakkında ek bilgi isteyebilirsiniz.

ÇEVRİM İÇİ PSİKOTERAPİ KURALLARI

1- Görüşmeler gerekli güvenlik önlemleri alınmış “Zoom” isimli uygulama üzerinden yapılacaktır. Bu uygulamayı https://zoom.us/ adresinden ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu uygulama ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

2- Görüşmeler sırasında, görüşme sürecinde başkalarının giremeyeceği, konuştuklarınızı duyamayacağı, yalnız olduğunuz ve kapısı kapalı sessiz bir odada bulunulması gerekir.

3- Çevrim içi görüşme sırasındaki ses ve görüntü kalitesi açısından, kullanacağınız cihazı ve uygulamayı görüşmelerden önce denemeniz önerilir.

4- Görüşmeler için lütfen güvenli (şifreli) bir internet bağlantısı kullanınız. Cihazınızda bir anti-virüs programının olmasına dikkat ediniz.

5- Çevrim içi görüşme ortamında optimal ışık sağlanmalıdır.

6- Görüşmelerin bölünmesini engellemek için cep telefonu kapalı veya uçak modunda olmalı, görüşme için kullandığınız bilgisayar / tablette  tüm uygulamalar ve bildirimler kapatılmalıdır.
7- Görüşmeleri masa/sehpa üzerine koyduğunuz, yeterli ekran büyüklüğüne sahip kendinize ait bir bilgisayar / tablet kullanarak yapmanızı önerilir.

8- Kamera açısı göz hizasında olmalı ve ekranda gövdenin üst kısmı görünecek şekilde konumlanma sağlanmalıdır. 

9- Bulunduğunuz yere göre görüşme sırasında daha fazla mahremiyet sağlaması açısından kulaklık kullanabilirsiniz.

10- Çevrim içi görüşmeye, yüz yüze görüşmelere benzer şekilde giysilerle katılım sağlanması gerekir.

11- Zoom uygulaması; görüşmeler, hiçbir şekilde “kaydedilemez” olarak ayarlanmıştır. Hiçbir koşulda terapist tarafından kaydedilmeyecektir. Lütfen siz de ses veya görüntü olarak görüşmeleri kaydetmeyiniz. Bu görüşmeler hasta/hekim mahremiyeti çerçevesinde gizlilik esasına dayanır, üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

12- Randevu saatinizden hemen önce size mail yoluyla bir link gönderilecektir, lütfen linki randevu saatinde tıklayınız. Link konulu veya diğer haberleşmeler için 0552 321 80 08 nolu telefon veya iletisim@psikiyatrigaziantep.com mail adresi kullanılacaktır.

13-Elektrik kesilmesi, internet bağlantısının kopması gibi teknik nedenlerle görüşmenin kesilmesi durumunda en çok 15 dakika sorunun giderilmesi için çaba sarf edilecek eğer sorun çözülemezse görüşme ertelenecektir. Bu durumlarda size konu ile ilgili bilgi verilecektir.

14- Randevunuzu iptal etmeniz veya değiştirmeniz gerektiğinde en geç 48 saat öncesinde haber vermeniz gerekir. Zamanında iptal edilmeyen katılamadığınız görüşmenin ücretini ödemeniz gerekecektir.

15-Görüşme sonrasında görüşmede belirlediğiniz yöntemle ödemenizi yapabilirsiniz.

Bu sözleşme Türkiye Psikiyatri Derneği’nin (https://psikiyatri.org.tr/2151/iyi-telepsikiyatri-uygulamasi-icin-oneriler) telepsikiyatri uygulamalarına yönelik önerileri çerçevesinde hazırlanmıştır. 

Çevrim içi görüşme öncesi ‘NASIL ÇALIŞIYORUZ?’ inceleyebilirsiniz.

Çevrim içi görüşme için “RANDEVU AL” üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.